Zewnętrzne mosty radiowe możemy podzielić na kilka kategorii, przykładowo:
– punkt – punkt (P2P)
– punkt – wielopunkt (P2MP)
– hybrydowe
– pracujące w pasmie licencjonowanym
– pracujące w pasmie nielicencjonowanym
– to łącza (zwane mostami radiowymi) pracujące w parach i łączące dwa zdalne punkty (często zwane bazami radiowymi) np budynki celem połączenia sieci komputerowych i transmisji usług takich jak dane, internet, monitoring CCTV, telewizja i wiele innych. Tego typu łącza mogą osiągać przepustowości 1Gbps na odległości kilku czy kilkunastu km. Taki sposób pracy pozwala wykonać wyjątkowo wydajne i stabilne łącze w nielicencjonowanym lub licencjonowanym paśmie co jest doskonałą alternatywą na łącze światłowodowe. Jeśli wybierzesz pasmo nielicencjonowane zestawienie takiego mostu radiowego można wykonać w 1-2 dni. Jeśli wybierasz pasmo licencjonowane musisz wcześniej uzyskać odpowiednie zezwolenia na używanie zarezerwowanej częstotliwości. Co więc wybrać? To zależy od lokalizacji, zaszumienia pasma radiowego i wymagań co do przepustowości i stabilności łącza. Nie martw się – pomożemy w tym wyborze.
Możliwe jest rozbudowanie tego typu łącza do kilku połączonych mostów radiowych. Taka konfiguracja pozwala zwiększyć zasięg lub ominąć przeszkody typu zabudowania, las, góra i inne.
– to łącza pracujące w konfiguracji jedna baza centralna i kilka baz klienckich. Taki układ pozwala kilka zdalnych lokalizacji połączyć z lokalizacją centralną. Konfiguracja ta umożliwia też prowadzanie transmisji danych pomiędzy bazami zdalnymi co może jednak niekorzystnie wpływać na wydajność.
– możliwe są także bardziej skomplikowane konfiguracje w zależności od wymagań inwestora, terenu i osiąganych przepustowości takie jak siatka (ang. mesh) gdzie połączenia wykonane są w postaci każdy z każdym co zwiększa niezawodność ale też podnosi cenę.
Oferujemy oględziny stanu zastanego, projekt, pomiary i wykonanie wymaganej instalacji połączeń radiowych.