Ponieważ często otrzymujemy powtarzające się pytania dotyczące instalacji CTTV poniżej zamieszczamy garść informacji technicznych.
Technikalia związane z CCTV
Monitoring to wizyjny system nadzoru inaczej mówiąc przekazywania płynnego obrazu z kamery do urządzenia czy systemu docelowego. Systemem docelowym może być rejestrator – w celu nagrywania obrazu (czyli monitoring i ochrona) lub strona internetowa – czyli prezentacja swojej firmy czy działalności szerokiej rzeszy potencjalnych klientów.
Jeszcze krótko o skrótach CCTV – Closed Circuit Television – telewizja obwodu zamkniętego najprościej mówiąc system kamer, okablowania i odbiorników TV lub innych np komputerów czy rejestratorów wideo. Natomiast WCCTV to rozszerzenie o połączenia bezprzewodowe – np. kamera może być z siecią połączona bezprzewodowo (choć i tak będzie wymagała kabla zasilania).
Rozwiązania CCTV można generalnie podzielić na analogowe i cyfrowe w szczególności IP. Jednym z głównych podziałów kamer CCTV jest to czy kamera jest analogowa czy IP.
Kamery
Kamera analogowa podłączana jest za pomocą (najczęściej) kabla koncentrycznego (choć można także zastosować inne okablowanie np skrętkę rodzaju UTP). W takim przypadku najczęściej stosuje się wiele kamer i jeden rejestrator służący do nagrywania obrazu. Takie rozwiązania są popularne w instalacjach nadzoru i telewizji przemysłowej. Każda kamera wymaga zasilania, które można doprowadzać specjalnym kablem koncentrycznym (transmitującym obraz) z wbudowanym przewodem zasilającym. Kilka lat temu w ofertach większości firm pojawiła się nowa technologia kamer analogowych ale o rozdzielczości FullHD! Różne firmy różnie nazywają swoje produkty ale generalnie dominują określenia tej technologii takie jak: AHD (Analog HD), THD (Turbo HD) lub HD-TVI (High Definition Transport Video Interface).
W tej technologii kamera AHD jest zazwyczaj tańsza od swojego odpowiednika IP ponieważ jest „odchudzona” – nie posiada takiej ilości elektroniki jak kamera IP. Nie jest to jej potrzebne – całość przetwarzania obrazu odbywa się na rejestratorze. Kamera IP wyposażona jest w serwer IP i inne niezbędne element służące cyfrowej obróbce obrazu takiej jak np analiza ruchu. W związku z tym kamery AHD można stosować tylko z rejestratorem, natomiast kamery IP mogą działać samodzielnie. Ciekawą zaletą AHD jest to, że może ona wykorzystać stare okablowanie koncentryczne jakie posiada klient o ile nie jest ono uszkodzone. Tak więc wymiana starych kamer o niskiej jakości na kamery FullHD wymaga najczęściej wymiany samych kamer i rejestratora oraz systemu zasilania. Okablowanie może pozostać. Przy większej ilości kamer można także spodziewać się w takim wypadku niższych kosztów modernizacji w stosunku do systemu IP.
Jeśli chodzi o wygląd to nie ma praktycznie żądnej różnicy pomiędzy kamerą IP a jej odpowiednikiem AHD.
Drugim rozwiązaniem jest kamera IP. Kamera taka dodatkowo wyposażona jest w serwer IP i gniazdo sieci komputerowej (R45 – LAN) podłączane do sieci LAN. Zazwyczaj zasilanie dostarczane jest tym samym kablem czyli w systemie PoE (Power over Ethernet).
Powstaje więc pytanie: jaka kamera do czego? Odpowiedź da tylko wizja lokalna i zapoznanie się z wymaganiami klienta.
Przykład kamera IP: prowadzisz w danym miejscu działalność polegającą na organizacji imprez. Nie potrzebujesz nadzoru ani monitoringu w sensie ochrony, nie musisz rejestrować obrazu z kamery a jedyne co chcesz to wzbogacić swoją witrynę internetową o płyny obraz z kamery umieszczonej gdzieś w Twojej lokalizacji. W takim przypadku najlepszym i najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest kamera IP zewnętrzna. Jest ona na nieco droższa od podobnej jakości kamery analogowej ale zawiera w sobie wszystko czego potrzebujesz: obiektyw, serwer IP za pomocą którego pobierzesz z niej obraz na stronę WWW, obudowę, czasem grzałkę i inne element montażowe. Jednego czego Ci w takim wypadku trzeba to dostęp do internetu.
Przykład kamera analogowa: jesteś właścicielem budynku i chcesz zapewnić monitoring w sensie ochrony oraz rejestrację obrazu. Rozwiązaniem zapewne najtańszym będzie instalacja większej ilości kamer i podłączenia ich za pomocą okablowania do rejestratora wideo na jakim obraz będzie zapisywany. Tak zapisany obraz może posłużyć do późniejszej identyfikacji osób czy zdarzeń.
Innym zagadnieniem jest rozdzielczość kamery podawana zazwyczaj w megapikselach (Mpix). Generalnie im więcej tym lepiej ponieważ ze wzrostem ilości pikseli zazwyczaj polepsza się jakość obrazu. Popularne rozdzielczości to 2, 4, 6, 8, 12 Mpix. Do wnętrz i niewielkich pomieszczeń wystarcza kamery 4-6 Mpix, na zewnątrz przydadzą się te o większej rozdzielczości.
Z monitoringiem jest związana jeszcze jedna bardzo ważna sprawa: noc. W dzień jest jasno i raczej każda kamera „poradzi” sobie z obrazem, jednak w nocy zazwyczaj jest ciemno i tu może pojawić się problem. Jeśli potrzebujesz obrazu z kamery niezależnie od pory dnia i nocy musisz zastosować kamerę która dobrze „widzi” w nocy lub posiada dodatkowo reflektor (oświetlacz) IR czyli podczerwieni. Uwaga – nie każda kamera z podświetlaczem IR będzie odpowiednia gdyż jednym z jego parametrów jest zasięg w metrach o czym często sprzedawca nie mówi. Nie martw się – doradzimy i dobierzemy taka kamerę aby działała zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Kamera IP w wersji z oświetlaczem IR: bardzo dobrej jakości kamera IP pozwalająca na montaż na zewnątrz wraz z możliwością pracy w nocy dzięki podświetleniu IR oraz wysokiej czułości. Dodatkowo dla polepszenia jakości obrazu kamera w nocy automatycznie przechodzi na obraz czarno-biały.
Powyżej przykład kamery IP sufitowej firmy HikVision. Kamera do zastosowań zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Kamera zasilana w standardzie PoE 48V (do kamery prowadzony jest tylko jeden przewód) cechuje się wysoką jakością obrazu i względnie niską ceną. Oświetlacz IR pozwala na filmowanie w nocy.
Kamera tulejowa (tubowa) IP HikVision do zastosowań zewnętrznych oraz wewnętrznych. Jak poprzednia zasilano PoE 48v.
Kolejna kamera to analogowa kompaktowa, tym razem do montażu w dodatkowej obudowie. Takie kamery często można spotkać w sklepach. Dojdą tu jednak koszty obudowy, także dodatkowych, zewnętrznych oświetlaczy IR jeśli kamera ma działać w nocy. Taka kamera najczęściej sprzedawana jest bez obiektywu i obudowy.
Obudowa zewnętrzna dla kamery: ogólny widok obudowy, najczęściej z grzałką, przeznaczona jest dla kamer pracujących na zewnątrz najczęściej analogowych.
Rejestratory video
Rejestratory video często zwane NVR od angielskiego Network Video Recorder czyli sieciowy rejestrator video.
Rejestrator video sposobem działania przypomina magnetowid nagrywając obraz z wielu kamer w celu późniejszego podglądu. Na ilustracji powyżej przedstawiono widok przedniego i tylnego panelu przykładowego rejestratora. Z takim rejestratorem zazwyczaj stosuje się kamery analogowe.
Rejestratory mogą obraz nagrywać stale lub tylko gdy zostanie wykryty ruch. Pozwala to na ogromne oszczędności miejsca na dyskach twardych rejestratora.
Tylny panel wyposażony jest w złącza antenowe służące do podłączania kabli koncentrycznych (współosiowych) łączących rejestrator z kamerami analogowymi. Większość rejestratorów posiada także port LAN (RJ45) do podłączenia do sieci komputerowej, dzięki czemu możliwe jest zdalne zarządzanie oraz pobieranie obrazu do zdalnego systemu monitoringu czy streaming na stronę WWW.
Dostępne są także rejestratory IP czyli takie, które działają całkowicie na bazie sieci IP. W takim przypadku, do kamer prowadzone jest okablowanie sieci komputerowej. Każda kamera może być zasilana w systemie PoE czyli tym samym kablem, którym prowadzona jest transmisja obrazu. W tego typu rejestratorach także istnieje ograniczenie maksymalnej ilości obsługiwanych kamer. Tym razem już nie ze względu na ilość złącz na tylnym panelu ale ze względu na wydajność zapisu obrazu.
Widok rejestratora IP – panel przedni niewiele różni się od podobnych rozwiązań analogowych. W przypadku rejestratorów IP występują także w wersjach z wbudowanym switchem PoE. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce w szafie na sprzęt oraz w wydatkach. Najczęściej jest to 4 lub 8 portowy switch pozwalający podpiąć i jednocześnie zasilić własnie taką ilość kamer IP.
Rejestrator HikVision z wbudowanym switchem PoE 8 portów.
W przypadku gdy wymagana jest większa ilość kamer można zastosować dedykowany switch także PoE obsługujący np 48 portów.
Oczywiście to tylko drobny fragment niezbędnych elementów instalacji CCTV. Pozostałe to: okablowanie, złącza, elementy montażowe, zasilanie w tym awaryjne (zobacz dział naszej oferty zasilania awaryjnego DC), szafy i skrzynki oraz inne. Wszystko to dobieramy zgodnie z wymogami i potrzebami klienta.
NVR pozwala na elastyczne konfiguracje: transmisję obrazu z wybranej kamery do strony internetowej, „wrzucenie” obrazu do instalacji TV hotelu czy pensjonatu, podgląd na smartfonie, tablecie czy komputerze.
Nieco informacji o strumienie RTSP i konfiguracji znajdziesz w naszym blogu.