NETStudio

Systemy teleinformatyczne - IT LAN WiFi TV SAT DVB-T VOiP PPOŻ ALARMY

ITBlog

ITBlog - prowadzimy blog technologiczny związany z zagadnieniami IT.

Forum

Udostępniamy forum tematyczne związane z naszą działalnością.

Moodle

Od roku 2000 prowadzimy kursy i szkolenia IT używając platformy MOODLE.

 

Hosting + webmaster

Nasza nowa kompleksowa usługa to hosting i budowa serwisów WWW.

Radiolinie i łącza radiowe

Logo WiFi radioliniaRadiolinie czyli dalekosiężne i wysokowydajne łącza radiowe (zwane często mostami radiowymi) pracujące na zewnątrz łączące zazwyczaj dwa punkty. Częstym określeniem tego typu łącz jest P2P czyli połączenia radiowe punkt - punkt (ang. Point to Point). Ze względu na to iż na takim łączu pracują tylko dwa urządzenia, których anteny są precyzyjnie wycelowane w siebie, można uzyskać bardzo dobrą jakość sygnału nawet na odległości wielu kilometrów a tym samym wyjątkowo wysokie przepustowości rzędu Gbps.

Połączenie radiowe P2P

Prawie wszystkie radiolinie obsługują ruch symetryczny (ang. full duplex) dzięki czemu prędkość wysyłania jest taka sama jak prędkość odbierania a obie transmisje są niezależne i prowadzone są w niezależnych kanałach radiowych. Najtańsze rozwiązania łącz radiowych (MikroTik, UBNT) pracują w trybie asymetrycznym (ang. half-duplex) a transmisja prowadzona jest w tym samym kanale co degraduje maksymalne prędkości ale z drugiej strony znacznie obniża koszty. 

Radiolinie można podzielić na kilka kategorii:

- pracujące w paśmie nielicencjonowanym
- pracujące w paśmie licencjonowanym
- full outdoor
- indoor-outdoor

Radiolinie pracujące w paśmie nielicencjonowanym używają do transmisji pasma zwolnionego z opłat. Zaletą jest niższa cena użytkowania i szybkie zestawienie łącza (nie trzeba załatwiać żadnych formalności). Wadą może być samo pasmo, które używane jest zazwyczaj przez wielu operatorów radiowych. Zawsze istnieje możliwość dokonania pomiarów i oceny zaszumienia pasma a tym samym oszacowania potencjalnej przepustowości i stabilności. Atutem radiolinii jest to, że ich anteny są niezwykle kierunkowe czyli o małym kącie promieniowania co zwiększa jakość sygnału i odporność na zakłócenia. Generalnie radiolinia nielicencjonowana to w miarę ekonomiczne i szybkie zestawienie wydajnego i stabilnego łącza.

Na pasmo nielicencjonowane proponujemy (niekoniecznie można to będzie nazwać radiolinią):

- najtańsze rozwiązanie to malutkie urządzenia RouterBoard z dwupolaryzacyjnymi antenami pracujące w standardzie 802.11N i AC i zapewniające transfer 80-200Mbps na odległości kilku km

Link radiowy na bazie urządzeń RouterBoard SXT

- ekonomiczne zestawy urządzeń RouterBoard zapewniające zbudowanie stabilnego i ekonomicznego łącza radiowego oferującego symetryczną transmisję do około 70Mbps (MikroTik) lub do 97Mbps (RadioOS) Bis na kilku kilometrach. 

Link radiowy P2P na bazie urządzeń RouterBoard

- droższe ale znacznie wydajniejsze łącza radiowe oparte na urządzeniach AirFiber firmy UNBT zapewniające zasięg kilkudziesięciu km i przepustowość rzędu 1Gbps pracujące w paśmie 5GHz (po lewej) i 24GHz (po prawej)

Link radiowy P2P na bazie urządzeń UBNT AirFiber 5GHz   Link radiowy P2P na bazie urządzęń AirFiber 24 firmy UBNT

- wyjątkowo stabilne i wydajne profesjonalne urządzenia typu full-outdoor firm Siklu oraz Siae

Radiolinia SIKLU Radiolinia SIAE

Kolejna kategoria to radiolinie pracujące w paśmie licencjonowanym. Są to urządzenia działające w pasmach zarezerwowanych przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) za użytkowanie którego trzeba wnosić stałe opłaty. Niewątpliwą zaletą jest to, że UKE dba aby na danym obszarze tylko jeden klient korzystał z konkretnej częstotliwości. Przekłada się to na wysoką jakość połączenia, małe zaszumienia pasma i stabilność takiego łącza. 

Radiolinie full outdoor (ang. FODU Full Outdoor) zbudowane są z jednego elementu jakim jest zestaw antenowy ze zintegrowaną elektroniką taką jak układ nadawczo-odbiorczy, moduł LAN i inne. Pozwala to na względnie łatwy sposób instalacji takiej radiolinii gdyż do jej podłączenia wymagane jest doprowadzenie skrętki (najczęściej SFTP żelowanej) oraz uziemienia i zasilania. Całość znajduje się na zewnątrz a wewnątrz zazwyczaj mamy umieszczony tylko zasilacz i oczywiście inny, niezbędny sprzęt sieciowy. 

Indoor-outdoor (ang. Split) to radiolinie dwusekcyjne zbudowane z urządzenia wewnętrznego, kabla koncentrycznego częstotliwości pośrednich oraz urządzenia zewnętrznego z anteną. Inna nazwa to IDU-ODU (ang. InDoorUnit-OutDoorUnit). Z montażem takiej radiolinii jest nieco więcej zabawy ze względu na ilośc elementów oraz sposób prowadzenia i uziemiania kabla koncentrycznego. 

Widok przykładowej radiolinii IDU + ODU

Radiolinie działają stabilnie i zapewniają bardzo duże przepustowości umożliwiając połączenie zdalnych lokalizacji zwłaszcza tam gdzie prowadzenie światłowodu jest niemożliwe lub nieekonomiczne. 

Oferowane rozwiązania mogą służyć do połączenia istniejących instalacji sieci LAN/WLAN pomiędzy budynkami celem transmisji danych, udostępnienia Internetu, doprowadzenia sygnału TV SAT,  DVB-T lub obrazu z kamer monitoringu a także innych sygnałów telemetrii (np alarmy, ppoż) do zdalnych lokalizacji. Łącząc ofertę radiową z ofertą światłowodową możemy budować wiele różnorakich konfiguracji typu CCTV  czy TV SATpo światłowodzie i radiu.  W ofercie posiadamy wszystkie niezbędne konwertery sygnałów pozwalające na wykonanie w/w instalacji i konfiguracji.

Nasza oferta obejmuje wizję lokalną, pomoc w doborze sprzętu, instalację, pomiary i stały serwis linii radiowej. Nieco więcej informacji dotyczących mostów radiowych zawarto w artykule Mosty radiowe WiFi

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. 


MikroTik Logo  Radiolinia RadioOS   UBNT Logo  RouterBoard Logo  SIKLU Logo  SIAE Logo